Warning: Use of undefined constant a - assumed 'a' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/html/cetnickehumoresky.cz/public_html/domains/zdivocelazeme.cz/www/wp-content/themes/series/single.php on line 1
Čtvrtá řada seriálu - Zdivočelá země

Čtvrtá řada seriálu

2. 9. 2012 Nezařazené 7 komentářů

Je léto 1990. Bývalí čeští letci RAF se setkávají na Hradě s prezidentem Václavem Havlem, který přislíbí účast na oslavě narozenin Antonína Maděry. Začátek čtvrté řady předznamenává konec rozsáhlého seriálového projektu ČT Zdivočelá země, ale vzápětí se vrací do konce 70. let, do doby, kdy si Maděra takovou budoucnost jako reálnou představit nedovede. Jeho osud a příběhy jeho rodiny i „kaubojů“ mohou diváci sledovat v závěrečné, premiérové řadě seriálu od 3. září.

„Ještě pořád si myslím, že ten seriál má smysl. Pro paměť národa má velký význam,“ domnívá se Hynek Bočan, režisér a také spoluscenárista projektu (na scénáři spolupracuje s Jiřím Stránským, podle jehož knih Zdivočelá země a Aukce seriál vznikl). Pětačtyřicet dílů zachycuje pětačtyřicet let v dějinách Československé, respektive České republiky, od roku 1945 do období těsně po sametové revoluci.

Přípravy projektu začaly už v roce 1994, téměř v době, kdy se odehrávají první scény závěrečné řady. Sám sebe – tedy českého prezidenta – si v nich zahrál Václav Havel. Zeptal se prý Jiřího Stránského, zda by se v seriálu, který si považuje, nenašla malá rolička pro amatérského herce.

Scény z počátku 90. let byly podle tvůrců náročné především pro maskéry. Maděrovi je pětasedmdesát let a i ostatní postavy samozřejmě zestárnou. Některým hercům k zestárnutí pomohlo líčení, pro Martina Dejdara, představitele Antonína Maděry, a dalších osm protagonistů ale maskéři vyrobili speciální masky.

Na natáčení z doby Husákova režimu, kde seriál po úvodní „prezidentské“ scéně navazuje na předchozí díly, stačilo ale ještě pouhé zešedivění. Pár šedin Maděrovi přibylo hned v úvodu se starostmi, které provází nucené vystěhování ze statku, jenž si zabralo pro své školicí středisko ministerstvo vnitra.

„Ústředním motivem poslední série, jež završuje Maděrův život, je otázka svědomí jedince ve společnosti, kde svědomí většiny selhává, protože jinak by těžko přežívala,“ uvedla k závěrečné části dramaturgyně seriálu Helena Slavíková. „Režim si plíživě kupuje svědomí svých občanů. Maděra neví, co si v tomto světě počít. Propadá depresi, cítí se sám a nepotřebný. Teprve později, díky jistým dramatickým zvratům, začne nahlížet na svůj život shovívavěji a odpouští si své viny a prohry. Zmoudřel.“

V tom je podle dramaturgyně katarze seriálu: Maděra obstál v životě, a to ne jako mukl a trpitel, ale jako slušný člověk, který se nezpronevěřil mravnímu zákonu. Zkouškou, které se v ději ze 70. let nešlo vyhnout, je Charta 77, jež zasazuje Maděrův příběh do dalších dějových souvislostí.

Konfrontováni jsou s ní snad všichni aktéři, podepíší jen dva: Kérly a Imre. „A Maděra? Jeho rozhodnutí je v tomto bodě poněkud překvapivé. Je těžké být podepsán na tomtéž papíru s těmi, kdo tleskali, když jeho a jemu podobné v padesátých letech zavírali,“ vysvětluje motivace hlavní postavy Jiří Stránský. „Kromě toho by Maděrovi hrozilo třetí zatčení a je otázka, zda by je unesl,“ dodává.

„Zdivočelá země mapuje 45 let se všemi negativy i pozitivy,“ poznamenává Dejdar, který se prý kromě kladných ohlasů setkává i se zápornými, jež na předrevoluční dobu nedají dopustit. Nic ale není černobílé. Ani Maděra, k němuž se Stránský inspiroval skutečným člověkem, s nímž se seznámil během svého věznění (jeho jméno si ale nechává pro sebe), není veskrze kladným hrdinou. Ani vztahy mezi postavami nejsou vždy idylické. Například hned v úvodním díle čtvrté řady dojde ke „zradě“ ze strany Jerryho (Jakub Wehrenberg), který po okupaci vstoupil do partaje, aby zachránil družstvo. „Ale chtěli jsme ukázat, jakou životodárnou silou může být tradiční rodinná pospolitost a jak velkou moc má přátelství,“ podotýká Hynek Bočan.

Kromě divákům známých tváří, které nechyběly v žádné sérii, se ve čtvrtém pokračování objeví i nové, například postava agronoma Radka Nerada (Marek Němec), Jírovy ženy (Lucia Siposová), všeuměla Jindry Měřičky (Ladislav Gerendáš) nebo západního Němce, který si přijede prohlédnout svůj rodný dům (Marek Vašut). Do seriálu se vracejí po postavy, jež se už s osudy hlavních hrdinů dříve propletly: zloduch Zikmund (Jaromír Dulava) a jeho kumpán Svěrka (Kamil Halbich) a také sadistický velitel Žabák (Miroslav Táborský). „Přichází se totiž pomstít,“ prozradil Stránský.

Lidé se ho prý často ptají, zda uvažuje o dalším pokračování Zdivočelé země, když země je teď nejzdivočelejší, ale on chce čtvrtou řadou seriál už opravdu uzavřít. Nicméně spolupráci s Českou televizí ani s Hynkem Bočanem se nebrání, s režisérem chystají film Piknik, odehrávat se bude opět v době totality. Martin Dejdar je ale jiného názoru. „Myslím, že pokračování bude. Ale nejspíš už beze mě a Maděry,“ prohlásil napůl nevážně.Komentáře

Avatar
Jeboah 4. 9. 2012

Dobry den. Chtel bych ze zeptat tech, kteri videli uvodni epizodu. Co je za rasu pes, ktery si zahral scenu na veterine. Dekuji

Ivana 3. 10. 2012

Zdivočelou zemi mám ráda, ale divím se, že v téhle sérii Kanda není ženatý. Že by spolu tenkrát někdo žil takle dlouho na psí knížku? Jo a schválně jsem si našla 3. řadu kde ředitel školy říká „..paní Kandová…“

Avatar
Avatar
Antonín 27. 11. 2012

Divím se,že tak dobře zpracovaný seriál o nejen skutečnostech minulých let,ale i o „české“ nátuře,nemá více komentářů.Pane Stánský a pane Bočan,vaše společné dílo je nejen obdivuhodné,ale mělo by být zařazeno k výukovým programům na školách a k povinné četbě.
S hlubokou úctou k Vaší práci
Toník.

Veny 27. 11. 2012

Celý seriál ok, ale závěr, podle mého názoru, spíchnutý velice horkou jehlou.
Myslím si, že polední díl celkový dojem dost pokazil.

Avatar
Avatar
kristian 1. 12. 2012

Ahoj,som z južného slovenska, u nás málokto pozná tento výnimočný a pre mňa najlepší seriál na svete, vždy som sa moc tešil ked som si ho mohol pozrieť, znamená pre mňa veľmi veľa, v ťažkých časoch bol mojou útechou, únikom z reality. Posledná časť končí akosi príliš kruto, 1x. som Zdivočelú zem videl v 2001 roku, je tomu už 11 rokov tiež som toho ze ten čas hodne prežil a určite sa k nej ešte vrátim až budem znova pod sebou. Veľké dakujem autorom.

Tomáš 2. 12. 2012

Celý seriál vynikající, ale ten závěr se hrubě nepovedl…. myslím, že kdyby to plynule přešlo do roku 89 , tak to bylo v pohodě, ale tohle bylo strašně rychlé. Klidně mohli udělat o 3-4 díly více. Je tam ještě spousta nedořešených věcí. Nicméně seriál nádherný.

Avatar
Avatar
Petra 15. 6. 2015

Je to úžasný seriál a moc za něj děkuji. Měl by se vysílat každý rok a ve školách povinně, aby se nikdy nezapomnělo, co se u nás po válce dělo. Děkuji všem!

Přidat komentář


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/html/cetnickehumoresky.cz/public_html/domains/zdivocelazeme.cz/www/wp-content/themes/series/comments.php on line 210

Hledat